Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja na Dobrovi, v občini Dobrova - Polhov Gradec, je razglašena za kulturni spomenik lokalnega pomena. Nekoč je bila ena najbolj obiskanih božjih poti na Kranjskem, zato ji pravimo tudi romarska cerkev.
Današnja cerkev stoji na mestu prejšnje dvoladijske, poznogotsko obokane cerkve, ki je bila v letih 1711 in 1712 podrta.
Sedanja baročna cerkev je bila zgrajena med letoma 1713 in 1716, po načrtih Gregorja Mačka starejšega. Ponavlja shemo njegove sočasne arhitekture na Šmarni gori, ki jo je zasnoval po vzoru cerkve v Novi Štifti. Osmerokotno ladjo in kvadratni prezbiterij prekrivata kupoli, nad ladjo je razgibano členjena svetlobnica. Johann Georg Schmidt je leta 1751 naredil načrt za zvonik, ki pa ga naročniki, člani ljubljanskega stolnega kapitlja, takrat niso izbrali. Leta 1752 so zvonik pred zahodno fasado, ki je ostal od stare cerkve, povišali in barokizirali po načrtih arhitekta Matije Perskega. Na zunanjščini zakristije in prezbiterija lahko vidimo več vzidanih figuralnih sklepnikov z oboka nekdanje cerkve.
V notranjščini je večina cerkvene opreme iz 19. stoletja. Glavni oltar je delo Mateja Tomca iz leta 1853, Marijin kip je iz leta 1799. Štirje kipi cerkvenih očetov so ohranjeni s prejšnjega oltarja in so delo Henrika Mihaela Löhra.
Leta 1723 je bil na Dobrovi ustanovljen župnijski vikariat, v katerega so bile vključene podružnice Gabrje, Hruševo in Brezje, kasneje (leta 1784) tudi Podsmreka. Od leta 1784 je župnija samostojna.
Slike:
Viri: